Έβγαλε «ιστορική» υποχρέωση

Πάλεψε ο Ηρόδοτος για να πάρει κάτι από την αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδος με τον Πανιώνιο, αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 2-1. Πάλεψε ο Ηρόδοτος για να πάρει κάτι από την αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδος με τον Πανιώνιο, αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 2-1.

Ο Ηρόδοτος ηττήθηκε 2-1 από τον Πανιώνιο στη Νέα Αλικαρνασσό και έκλεισε την συμμετοχή του στο Κύπελλο Ελλάδος, στο οποίο επέστρεψε μετά από πολλά χρόνια.

Σε μια αναμέτρηση όπου οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν αρκετούς ποδοσφαιριστές που δεν είχαν πάρει χρόνο συμμετοχής στους αγώνες πρωταθλήματος, ο Πανιώνιος επικράτησε του Ηροδότου με 2-1. Οι δύο αντίπαλοι έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους για τον 9ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος, με την ομάδα του Ηρακλείου να μένει χωρίς βαθμό έπειτα από τρία παιχνίδια, αλλά να αισθάνεται πως επέστρεψε στον θεσμό και έκανε καλές εμφανίσεις και στα τρία παιχνίδια που έδωσε σε αυτόν.

Οι ποδοσφαιριστές δεν είχαν πολλές ευκαιρίες για να δημιουργήσουν σε έναν αγωνιστικό χώρο που ήταν ταλαιπωρημένος και από την βροχή και έτσι κύλησαν τα πρώτα 45 λεπτά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και απειλές μπροστά στις δύο εστίες. Ο Πανιώνιος, πάντως, σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις του στα καρέ του Ηροδότου κατάφερε να σημειώσει το γκολ μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Μακρύλλου και ωραίο διαγώνιο σουτ του Τσιλούλη στο 37ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε σαφώς περισσότερες ενέργειες από τις δύο πλευρές, αλλά έπρεπε να φτάσει στο 77ο λεπτό ώστε να πάρει πέναλτι ο Πανιώνιος σε τράβηγμα του Καργιωτάκη στον Τσιλούλη και τον Ντουρμισάι να ευστοχεί με αρκετή δόση τύχης, αφού η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του τερματοφύλακα Τσιλιγγίρη.

Ο Ηρόδοτος μείωσε σε 2-1 στο 82ο λεπτό με κεφαλιά - ψαράκι του Δαμιανάκη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μωραΐτη και κεφαλιά πάσα του Κονέ στο δεύτερο δοκάρι. Στο τέλος ο Τσιλιγγίδης έβγαλε ένα ωραίο σουτ του Μακρύλλου και ο Αυγενικού στις καθυστερήσεις δοκίμασε ένα σουτ που έφυγε αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του Πανιωνίου.