«Νίκη... υπομονής»

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επιβραβεύτηκε για την υπομονή της σύμφωνα με τον Σάκη Θεοδοσιάδη.

Επαγγελματική χαρακτήρισε τη νίκη (2-1) απέναντι στον Τύρναβο ο Σάκης Θεοδοσιάδης. Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή της Αναγέννησης Καρδίτσας:

«Καταρχάς, θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν σήμερα γιατί θεωρώ ότι οι συνθήκες ήταν αντίξοες όσον αφορά τη ζέστη. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν σωστό ποδόσφαιρο και διεκδίκησαν επί ίσοις όροις τη νίκη. Όσον αφορά το παιχνίδι, πιστεύω ότι δεν μπήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο.

Χάσαμε σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο. Είχαμε νευρικότητα και από προσωπικά λάθη, δώσαμε τη δυνατότητα στην ομάδα του Τυρνάβου να δημιουργήσει πολλές προϋποθέσεις κινδύνου και κάποιες κλασικές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο, αν εξαιρέσουμε τη φάση που κάνει η ομάδα του Τυρνάβου στην αρχή, τα παιδιά διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, ηρέμησαν, άρχισαν να παίρνουν κατοχή και μέτρα στο γήπεδο, να δημιουργούν προϋποθέσεις προς την αντίπαλη εστία και θεωρώ ότι μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ, αν είχαμε καθαρό μυαλό, ίσως να μπορούσαμε να βάλουμε ένα γκολ παραπάνω και να κλειδώσουμε τη νίκη.

Θα χαρακτήριζα τη σημερινή μας νίκη επαγγελματική. Σίγουρα ο Τύρναβος στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος, αλλά στη διαδικασία που έχουμε μπει, έχουμε πει πολλές φορές ότι αυτά τα παιχνίδια είναι πολύ δύσκολα και πολύ σημαντικά και ειδικά εντός έδρας χρειάζεται πολύ υπομονή για τον γηπεδούχο. Αυτή την υπομονή πιστεύω ότι την είχαμε και κατορθώσαμε και πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια.

Συγχαρητήρια στα δικά μου παιδιά για τη διαχείριση του παιχνιδιού, κρατάμε τους τρεις σημαντικούς πόντους. Από αύριο ξεκινάει η δουλειά για το παιχνίδι με τον Αγροτικό Αστέρα, ένα πολύ δύσκολο και σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Θέλω να ευχηθώ στον κ. Χαραλαμπίδη και στην ομάδα του Τυρνάβου να εκπληρώσει το στόχο της. Είμαστε και οι δύο Θεσσαλικές ομάδες και μακάρι στο τέλος να πανηγυρίσουμε και οι δύο. Κλείνοντας, θέλω να ευχαριστήσω για άλλη μία φορά τον κόσμο που βρέθηκε πάλι σήμερα στο πλευρό της ομάδος και την έσπρωξε στη νίκη».

Ο Κώστας Κουλίδης είπε:

«Θα ήθελα να ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στους συμπαίχτες μου. Σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κάθε ομάδα είχε το δικό της ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Τύρναβος κυριάρχησε αλλά στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω ότι είχαμε τις περισσότερες και τις πιο ‘καθαρές’ ευκαιρίες εμείς. Στο σημείο που βρίσκεται το πρωτάθλημα σημασία έχουν οι πόντοι και όχι η απόδοση. Από εκεί και πέρα κοιτάμε τη συνέχεια, έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι στην έδρα μας με τον Αγροτικό Αστέρα που θέλουμε να εκμεταλλευτούμε στο έπακρον την έδρα μας. Από εκεί και πέρα να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Τύρναβο».

Πηγή: karditsasportiva.gr

Last modified onΚυριακή, 03 Μάιος 2015 21:00