"Εχουν ξεφύγει οι δύο πρώτοι"

• Written by
  • Published in ΑΕΛ
  • 0 comments
Ο προπονητής της ΑΕΛ Νίκος Κεχαγιάς τόνισε πως η ομάδα του θα έπρεπε να είναι μπροστά στο σκορ με 2-0 ή 3-0 από το πρώτο ημίχρονο. Ο προπονητής της ΑΕΛ Νίκος Κεχαγιάς τόνισε πως η ομάδα του θα έπρεπε να είναι μπροστά στο σκορ με 2-0 ή 3-0 από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Νίκος Κεχαγιάς τόνισε πως η απευθείας άνοδος είναι δύσκολη, αλλά όχι ακατόρθωτη.

Σίγουρα δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Οι πρώτες δύο θέσεις έχουν φύγει πάρα πολύ μπροστά, εμείς όμως θα κάνουμε την προσπάθεια μας ώστε να κερδίσει η ομάδα απευθείας την άνοδο. Σίγουρα είναι δύσκολο αυτό, αλλά όχι ακατόρθωτο.

Ο προπονητής της ΑΕΛ Νίκος Κεχαγιάς δήλωσε πως έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του μέχρι το 90 και κάτι, αλλά τόνισε πως θα πρέπει να βρουν τον τρόπο να μην χάνουν την "ψυχραιμία" τους και να καθαρίζουν πιο εύκολα τα παιχνίδια με την αγωνιστικότητα και την δύναμη που είναι στοιχεία απαραίτητα για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή της ΑΕΛ μετά την αναμέτρηση με τον Θρασύβουλο.

Στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήσαμε φάσεις και προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του αντιπάλου και νομίζω πως μας αδικεί το σκορ σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά αφού θα μπορούσε να είναι 2-0 ή 3-0 με τις ευκαιρίες και τα στατιστικά που υπήρχαν. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε όμως ένα ανέλπιστο γκολ από το μοναδικό σουτ που έχει κάνει ο αντίπαλος σε όλο το παιχνίδι αφού δεν μπήκε καθόλου μέσα στην περιοχή μας. Στο σημείο εκείνο εμείς σαν ομάδα δεν αντιδράσαμε σωστά και λίγο χάσαμε τον ρυθμό μας με αποτέλεσμα να μην έχουμε τα στοιχεία του πρώτου ημιχρόνου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια μέχρι το τελευταίο λεπτό. Τόσο τα παιδιά που μπήκαν ως αλλαγές, όσο και εκείνοι που ξεκίνησαν ως βασικοί. Σίγουρα αυτή η νίκη μας δίνει μεγάλη δύναμη για τη συνέχεια που έχουμε μπροστά μας έναν δρόμο δύσκολο και μεγάλο.

Στη Β’ Εθνική αν δεν έχεις την δύναμη και την αγωνιστικότητα δεν μπορείς να πάρεις παιχνίδια. Εμείς θα πρέπει να βάλουμε τουλάχιστον την αγωνιστικότητα χώρια από την ποιότητα που έχουν οι παίκτες μας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είδαμε μια ομάδα που δεν κατάφερε να επενδύσει πάνω στο 1-0 και να πιέσει τον αντίπαλο.

Σας είπα πως δεν έμεινα ευχαριστημένος από την απόδοση μας στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Νομίζω ότι έπρεπε να μπούμε καλύτερα, στο πέμπτο, έκτο λεπτό μπήκε το γκολ με αποτέλεσμα η ψυχολογία όλων των παιδιών να πέσει. Σας είπα πως δεν μου άρεσε η αντίδραση μας στο σημείο αυτό και θα πρέπει στο μέλλον να βρούμε τους τρόπους να αντιδράσουμε σε παρόμοιες καταστάσεις που είναι συνηθισμένες στο ποδόσφαιρο.

Μια ομάδα σαν τον Θρασύβουλο που είναι χαμηλά στην βαθμολογία και είδαμε πως δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ στο σπίτι μας. Σας προβληματίζει το γεγονός πως θα βρούμε και άλλες καλύτερες ομάδες στη συνέχεια και θα πρέπει με αυτό το υλικό να τις αντιμετωπίσουμε;

Δεχθήκαμε όμως ένα ανέλπιστο γκολ από το μοναδικό σουτ που έχει κάνει ο αντίπαλος σε όλο το παιχνίδι. Στο σημείο εκείνο εμείς σαν ομάδα δεν αντιδράσαμε σωστά και λίγο χάσαμε τον ρυθμό μας με αποτέλεσμα να μην έχουμε τα στοιχεία του πρώτου ημιχρόνου. Είμαι, όμως, πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Δεν νομίζω πως πρέπει να στέκεστε μόνο στο ότι κερδίσαμε το παιχνίδι στο 90 και κάτι, αλλά στο ότι δημιουργήσαμε πάρα πολλές ευκαιρίες. Το κερδίσαμε δύσκολα, αλλά όλα τα παιχνίδια της Β’ Εθνικής είναι δύσκολα. Με αυτό το υλικό πιστεύετε πως μπορούμε να πάρουμε την άνοδο; Εχω πάρα πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές . Νομίζω μέσα από την δουλειά μπορούμε να πετύχουμε πάρα πολλά πράγματα. Σίγουρα δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Οι πρώτες δύο θέσεις έχουν φύγει πάρα πολύ μπροστά, εμείς όμως θα κάνουμε την προσπάθεια μας ώστε να κερδίσει η ομάδα απευθείας την άνοδο. Σίγουρα είναι δύσκολο αυτό, αλλά όχι ακατόρθωτο.

Η ΑΕΛ έδειξε σήμερα να παίζει με περισσότερη δύναμη από ότι στα προηγούμενα παιχνίδια. Είναι αλλαγή φιλοσοφίας αυτό;

Βλέποντας όλο αυτό το διάστημα αρκετά παιχνίδια της ΑΕΛ διαπίστωσα πως έλειπε από την ομάδα η αγωνιστικότητα σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό. Νομίζω στη Β’ Εθνική αν δεν έχεις την δύναμη και την αγωνιστικότητα δεν μπορείς να πάρεις παιχνίδια. Εμείς θα πρέπει να βάλουμε τουλάχιστον την αγωνιστικότητα χώρια από την ποιότητα που έχουν οι παίκτες μας.

Χρησιμοποιήσατε έναν ποδοσφαιριστή, τον Μπλέντι που με τον προκάτοχο σας δεν ήταν ούτε στην αποστολή. Πιστεύετε πως σας δικαίωσε;

Δεν θέλω να σχολιάσω αν ο προηγούμενος προπονητής έπαιρνε κάποιους παίκτες ή όχι. Ο κάθε προπονητής έχει τις επιλογές του. Εγώ είπα στους ποδοσφαιριστές μου ότι το μόνο που κρίνει για εμένα για το ποιος θα παίξει στην ενδεκάδα είναι η προπόνηση. Αυτό που είδα στις προπονήσεις μου άρεσε και τον χρησιμοποίησα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε, όμως, πως πάνω από όλους και όλα είναι η ΑΕΛ. Δεν πρέπει να βάζουμε ούτε τους εγωισμούς μας, ούτε οτιδήποτε άλλο.

Last modified onΚυριακή, 19 Φεβρουάριος 2012 19:37