«Παιχνίδι υπομονής»

Το χρονικό σημείο του γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στην Αναγέννηση Καρδίτσας για να διακόψει το σερί του Πανσερραϊκού.

Ως αρχή... σταθεροποίησης της απόδοσης είδε το ματς της Αναγέννησης Καρδίτσας με τον Πανσερραϊκό ο Σάκης Θεοδοσιάδης. Όπως δήλωσε μετά τη νίκη (1-0) σε βάρος των «λιονταριών» ο τεχνικός της θεσσαλικής ομάδας:

«Θα ξεκινήσω δίνοντας πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας για την πολύ σημαντική νίκη που πέτυχαν σήμερα, απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο. Έναν αντίπαλο που πριν το παιχνίδι, μέσα στην εβδομάδα, είχαμε τονίσει ότι προέρχεται από 8 συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα, με καλή ψυχολογία, με πολύ καλή παραγωγή ποδοσφαίρου, με καινούριο προπονητή και φυσικά τα παιδιά ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις αυτού του παιχνιδιού.

Είχαμε τονίσει ότι θα ήταν ένα παιχνίδι υπομονής, κάτι το οποίο φάνηκε καθ’όλη τη διάρκεια, ειδικά στο πρώτρο ημίχρονο και σίγουρα, καθοριστικό ρόλο για εμάς έπαιξε το γκολ που πετύχαμε από πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι και αυτό έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ψυχολογική ανάταση για τη διαχείριση του δευτέρου ημιχρόνου.

Προσπαθήσαμε πάρα πολύ απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Θα έλεγα ότι, παρά την πίεση που δεχτήκαμε, η οποία προήλθε από μεγάλες μπάλες, ανταποκριθήκαμε καλά αμυντικά, χωρίς ο αντίπαλος να δημιουργήσει μεγάλη φάση, ενώ εμείς στην κόντρα επίθεση θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει ένα γκολ με τις προϋποθέσεις που δημιουργήσαμε ή στη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπλέντι και να τελειώσει το παιχνίδι. Όπως σας είπα, κρατάμε τους τρεις βαθμούς και κοιτάμε μπροστά. Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμη και ξεκινάμε παιχνίδι με παιχνίδι να σταθεροποιείται η απόδοση της ομάδας, να αυξάνεται και με στόχο να πάρουμε ό,τι καλύτερο βαθμολογικά ώστε να ανέβουμε στη βαθμολογική κατάταξη.

Να ευχηθώ στην ομάδα του Πανσερραϊκού καλό υπόλοιπο πρωταθλήματος, εύχομαι τα καλύτερα και στους προπονητές και στους ποδοσφαιριστές. Να ευχαριστήσω πάλι τους ποδοσφαιριστές μας για την προσπάθεια που έκαναν σήμερα στο παιχνίδι και να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που για άλλη μία Κυριακή βρέθηκε κοντά μας και εμψύχωσε τους ποδοσφαιριστές στην προσπάθεια που έκαναν».

Ο Βασίλης Τζάνης ανέφερε:
«Πολύ σημαντική νίκη. Ξέραμε ότι παίζουμε με μία ομάδα με καλή ψυχολογία. Είχε έρθει από συνεχόμενα καλά αποτελέσματα. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, κλασικό Β’ Εθνικής. Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε να βάλουμε κάποιο γκολ. Το πετύχαμε σε ένα πολύ καίριο σημείο θα έλεγα και μας έδωσε πολύ καλή ψυχολογία. Στο δεύτερο ημίχρονο που είχαμε το προβάδισμα, συνεχίσαμε αρχικά να κάνουμε κάποιες φάσεις. Ακολούθως, ηθελημένα ή άθελα οπισθοχωρήσαμε, αλλά κρατήσαμε το σκορ. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, συγχαρητήρια στην ομάδα των Σερρών και εύχομαι καλή συνέχεια. Το μυαλό μας είναι στη Ζάκυνθο».

Πηγή: karditsasportiva.gr

Last modified onΚυριακή, 20 Μάρτιος 2016 20:01