«Να μην το ξαναδώ...»

Η εξήγηση της καθυστέρησης στο 93' και το κακό δεύτερο ημίχρονο απασχόλησαν τον προπονητή του Παναιγιαλείου, Δημήτρη Σπανό.

Προβληματισμένος από την εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Σπάρτη εμφανίστηκε ο Δημήτρης Σπανός. Ο τεχνικός του Παναιγιαλείου τόνισε ότι ξέρει τι φταίει, ενώ για τις καθυστερήσεις στο τέλος όταν η «μαύρη θύελλα» κέρδισε κόρνερ, εξήγησε ότι «το έχω ζήσει και δεν θέλω να το ξαναδώ», αναφερόμενος προφανώς στο περσινό ματς της Παναχαϊκής με την ΑΕΛ. Αναλυτικά είπε:

«Ήταν ένα παιχνίδι που είχε δύο όψεις. Η πρώτη ήταν μία καλή εικόνα που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο, όπου προσπαθήσαμε να παίξουμε και δημιουργήσαμε δύο ευκαιρίες σε σχέση με τη Σπάρτη που δεν δημιούργησε κάτι στο πρώτο ημίχρονο. Η δεύτερη ήταν για μας κακή στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι, δεν θέλουμε να είναι έτσι η ομάδα μας, όμως θέλαμε να πάρουμε κάτι και έστω με αυτό τον τρόπο το πήραμε.

Είχαμε την τύχη με το μέρος μας. Αν κλείσω μια παρένθεση, ένα σφύριγμα που θεωρώ ότι δεν ήταν πέναλτι, δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία, αυτά όμως έχει η μπάλα. Ο Στρέζος ήταν εκεί και πήγε τα πράγματα στη θέση τους, όπως έπρεπε να είναι.

Να δώσω συγχαρητήρια στη Σπάρτη για την προσπάθειά της στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι πολύ καλή ομάδα, εδώ παλεύει τα πάντα, αλλά και συγχαρητήρια στα παιδιά μου Βγάλαμε ένα πάθος, μία θέληση για τον πόντο έστω και αν δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Μπορεί να είμαι ευχαριστημένος κατά το ήμισυ, αλλά αυτή η ομάδα έχει περιθώρια, δυνατότητες, μπορεί να παίξει καλύτερα. Ευχαριστούμε για την φιλοξενία και θα ανταποδώσουμε».

Πού οφείλεται η κακή εικόνα;

«Έχω οριοθετήσει ποιο είναι το θέμα. Δεν θέλω να πω ονόματα και θέσεις. Σίγουρα, ήρθαμε πίσω από τη μπάλα 10 άτομα χωρίς να πρέπει. Το βασικότερο είναι ότι ενώ ήρθαμε πίσω δεν καταφέρναμε να διώξουμε και καλά. Όταν δημιουργείς ένα πρες αμυντικό έχεις ένα στόχο. Να βγεις σε μία κόντρα επίθεση και να κλέψεις το παιχνίδι. Εκείς εμείς ήμασταν ακίνδυνοι. Ξέρουμε τι φταίει, αλλά δεν θέλω να το πω. Αφήστε καλύτερα να το δουλέψουμε. Γενικά ήμασταν κακοί».

Αν ήταν εντολή στο τέλος οι καθυστερήσεις στο κόρνερ:

«Ναι, ήταν εντολή πάγκου. Όταν είσαι προπονητής και έχουν δει κάτι τα μάτια σου... Αυτό δεν θέλω να το ξαναδώ. Να ήμασταν ομάδα που πάει για πρωτάθλημα ή που ήθελε το τρίποντο όπως και να έχει, τότε να το εκτελέσουμε. Και με αυτό, όμως είμαστε ευχαριστημένοι».

Ο Σεραφείμ Μωυσίδης ανέφερε:

«Να ευχηθώ καλή συνέχεια στη Σπάρτη και ευχαριστούμε για τη φιλοξενία. Συμφωνώ ότι είχε δύο όψεις το ματς. Κρατάμε το αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί ίσως να το είχαμε κλέψει το ματς. Στο δεύτερο λίγο το κακό γήπεδο, λίγο και η οπισθοχώρησή μας χωρίς λόγο, κάναμε αρκετά λάθη, δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Θεωρώ ότι ήταν μία πολύ κακή παρένθεση το δεύτερο ημίχρονο.

Έχουμε δείξει ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα από αυτό. Παρόλα αυτά το 0-0 δείχνει ότι η ομάδα αποκτά μέταλλο, παίρνει αποτελέσματα και στις άσχημες μέρες και αυτό είναι πολύ σημαντικό σε ένα πρωτάθλημα όπως η Β' Εθνική να μη χάνεις και να μη δέχεσαι γκολ. Συγχαρητήρια και στον Στρέζο που έπιασε ξανά πέναλτι και μας χάρισε τον βαθμό. Κοιτάμε το ματς της Κυριακής. Για μας μόνος στόχος είναι η νίκη. Θα δουλέψουμε για να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας».

ΑΠΟΔΟΣΗ: FL NEWS

Last modified onΤετάρτη, 18 Ιανουάριος 2017 20:08