Πρώτη ήττα Παναχαϊκής

Η Παναχαϊκή ηττήθηκε με 2-1 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Η Παναχαϊκή ηττήθηκε με 2-1 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 2-1 στο φιλικό με την ομάδα της Πάτρας στη Νέα Σμύρνη.

Με πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και ένα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά, η Παναχαϊκή μπορέι να ηττήθηκε στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο, αλλά άφησε καλά στοιχεία και έδειξε πως έχει πολύ πιο δημιουργική λογική στο παιχνίδι της.
Η Παναχαϊκή άντεξε την αναμενόμενη πίεση του Πανιωνίου στα πρώτα λεπτά και αντέδρασε στις τελικές που είχαν οι Ντουρμισάι, Σπιριντόνοβιτς και Μασούρας, αλλά στο 26ο λεπτό νικήθηκε σε αντεπίθεση με τον Κούρντι να τελειώνει ιδανικά την φάση που δημιούργησε ο Κεϊτά.
Ο Μωραΐτης έδωσε την απάντηση για την Παναχαϊκή στο 30ο λεπτό και μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ ισοφάρισε για την ομάδα της Πάτρας.

Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου έψαξαν πάλι το προβάδισμα και αφού έχασαν κάποιες ευκαιρίες έκαναν το 2-1 με τον Σπιριντόνοβιτς λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Η Παναχαϊκή δέχθηκε λιγότερη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε καλύτερα τους χώρους και είχε την ευκαιρία με τον Μασούρα στο 79ο λεπτό και τον Κυνηγόπουλο στο 86ο λεπτό να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2-1
ΓΚΟΛ: 26’ Κούρτι, 45’ Σπιριντόνοβιτς - 30’ Μωραΐτης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μανοϊλοβιτς, Κότσιτς (75' Σαραμαντάς), Κούρντι (76' Παπαγεωργίου), Μπανανά, Ντομίνγκες (79' Τσιλούλης), Σταυρόπουλος (46' Ντε Ταντέο), Οικονομίδης (46' Πίριζ), Κεϊτά (64' Άλμπεργκ), Μασούρας (64'Αλί), Σπιριντόνοβιτς (46' Σεράφ), Ντουρμισάι (64' Καμαρά)
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Κολοβούρης, Ντάσιος, Σωτηράκος, Κοτσώνης, Πλέγας, Πολίμος, Παπατόλιος, Ελευθεριάδης, Κολ, Καρατσανάκοφ, Μωραϊτης. Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Καπούταγλης, Πολυχρόνης, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Πατάπης, Παπατόλιος, Λουμπαρδέας, Κυνηγόπουλος, Μασούρας, Μαυριάς, Αντωνακόπουλος.