Νίκη χαμένων ευκαιριών

Η Παναχαϊκή επικράτησε 1-0 της αλβανικής Λουφτετάρι στη Ναύπακτο.

Η αποτελεσματικότητα έλειψε από την Παναχαϊκή στο χθεσινό φιλικό που έδωσε στη Ναύπακτο απέναντι στη Λουφτετάρι. Οι «κοκκινόμαυροι» νίκησαν 1-0 με γκολ του Μωραΐτη, όμως έχασαν πολλές ευκαιρίες για να διευρύνουν την επικράτησή τους.

Οι Αχαιοί μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και στο 3ο λεπτό έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κολ ο Παπατόλιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Αργεντινός μέσος στο 20' δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 1-0 με πλασέ του Μωραΐτη από μπαλιά του Κυνηγόπουλου.

Ακολούθησαν ακόμα δύο χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα της Πάτρας. Στο 28' ο Κυνηγόπουλος μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Σιατραβάνη, αλλά αυτός από κοντά αστόχησε και στο 37' από συνεργασία των Σταμόπουλου, Κολ, Σιατραβάνη ο Μαυριάς με σουτ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Ζβέζνταν Μιλόσεβιτς διατήρησε στην ενδεκάδα μόνο τους Ατανάτσκοβιτς, Πολίμο και οι «κοκκινόμαυροι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, αυτό των χαμένων ευκαιριών με τους Υμεράι (57', 63',70'), Λινάρδο (60'). Το τρίτο δοκάρι της Παναχαϊκής είχε στο 79' ο Βαρσαμίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζβέζνταν Μιλόσεβιτς): Ατανάτσκοβιτς, Πολίμος, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Μαυριάς, Σιατραβάνης, Μωραΐτης, Κολ, Κυνηγόπουλος.
Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ατανάτσκοβιτς, Λιμάτσι, Πατάπης, Βασιλικόπουλος, Μουστακόπουλος, Παπατόλιος, Βαρσαμίδης, Πατρώνης, Λινάρδος, Υμεράι, Μασούρας.