Πόντος ανόδου με το... ζόρι!

Με πέναλτι του Βαφέα στο 88' η Κηφισιά πανηγύρισε πόντο (1-1) ανόδου στο Ζηρίνειο απέναντι στην ανταγωνιστική Καλαμάτα.

Έναν πόντο ήθελε το απόγευμα της Κυριακής (11/06) η Κηφισιά στο Ζηρίνειο για ν' ανοίξει σαμπάνιες ανόδου. Στην ισοβαθμία, άλλωστε, απέναντι στην Athens Kallithea υπερτερεί, οπότε και η ισοπαλία κόντρα στην Καλαμάτα θα ήταν... λουκούμι. Παρόλα αυτά της βγήκε το... λάδι μέχρι να φέρει το ματς στα ίσα με πέναλτι του Βαφέα στο 88'! Όλα αυτά, ενώ η μεσσηνιακή ομάδα είχε μπει σε θέση οδηγού στο 85'!

Όπως και να έχουν τα πράγματα, παρουσία περίπου 1.000 φιλάθλων η ομάδα των βορείων προαστίων κατάφερε να πανηγυρίσει μια ιστορική επιτυχία, αφού για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρεθεί στη Super League.

Η Κηφισιά ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο, έχασε ευκαιρίες, με τον Λαδά να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα. Ο γκολκίπερ της Καλαμάτας, μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Κουιρουκίδη. Η παράβαση είχε δοθεί για ανατροπή του Πέιου από τον Τάτο.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός έπεσε και η Μαύρη Θύελλα σε αντεπίθεση έκανε το 0-1 με σουτ του Αρναρέλλη. Παρά την ψυχρολουσία, η Κηφισιά έφερε το ματς στα ίσα με εκτέλεση πέναλτι του Βαφέα. Ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα για ανατροπή του Ποζατζίδη από τον Μπακαγιόκο. Από την τηλεοπτική επανάληψη δεν φάνηκε αν ήταν σωστή η απόφαση.

Εν τέλει οι γηπεδούχοι με το σφύριγμα της λήξης πανηγύρισαν σαν τρελοί τη σπουδαία επιτυχία, καθώς έγραψαν ιστορία με την ομάδα των βορείων προαστίων και θ' ακολουθήσουν τον Πανσερραϊκό στη μεγάλη κατηγορία.