Ο Περντρέου έδωσε την πρόκριση

Η ΑΕΛ νίκησε 3-1 στα πέναλτι τον Μακεδονικό και προκρίθηκε στην 4η φάση του Κυπέλλου.

Είδε κι έπαθε ν' αποκλείσει τον Μακεδονικό η ΑΕΛ. Οι Θεσσαλονικείς πέρυσι δεν είχαν χάσει παιχνίδι απέναντι στους Βυσσινί και το ίδιο επανέλαβαν το Σάββατο (14/09) στη Νέα Ευκαρπία σε 120 λεπτά αγώνα. Το μεταξύ τους ματς για την 3η φάση του Κυπέλλου πήγε στα πέναλτι και εκεί μίλησε ο Κλέτον Περντρέου.

Ο πρώην τερματοφύλακας του Μακεδονικού απέκρουσε τη μπάλα στις εκτελέσεις των Τσουκάνη, Σιχαρουλασβίλι και έτσι η ΑΕΛ προκρίθηκε 3-1 στα πέναλτι. Η απόδοση της ομάδας του Παύλου Δερμιτζάκη δεν ήταν καλή, με τους Πράσινους να βάζουν δύσκολα, αλλά να μην εκμεταλλεύονται το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν για περίπου 50 λεπτά. Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί της θεσσαλικής ομάδας και στο φινάλε πανηγύρισαν το εισιτήριο για την 4η φάση του θεσμού.

Οι Βυσσινί στην κανονική διάρκεια του αγώνα είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Κώστα Παπαγεωργίου στο 11'. Ωστόσο, έμειναν από το 71' με παίκτη λιγότερο, αφού ο Παναγιωτίδης πήρε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών. Στο 82' ο Καρτάλης είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων.